Druhna na ślubie - obowiązki

Zbliża się ten najważniejszy dzień w życiu... Twojej przyjaciółki! Wybrała Cię na swoją druhnę lub świadkową - to zaszczyt, ale też niełatwe zadanie. Będziesz szarą eminencją wesela, a od tego co zrobisz, naprawdę wiele zależy. Sprawdź, jakie są Twoje obowiązki, a czego powinnaś się wystrzegać.

Nie daj sobie wmówić, że na Twojej głowie jest organizacja wszystkiego. Bo nie jest. Twoim zadaniem jest wspierać Pannę Młodą, poprawiać jej humor i odciążać w trudnych chwilach (których najwięcej będzie podczas wesela). W samej organizacji pomagasz tak naprawdę z doskoku - w końcu ślub i wesele organizują Państwo Młodzi z rodzinami, nie ich świadkowie. Jeżeli jednak Panna Młoda poprosiła Cię, byś przyjechała na mierzenie sukni ślubnej, pomogła jej wybrać zaproszenia ślubne lub wsparła przy przygotowaniach - raczej nie będzie miłym odmówić jej.

Co robi druhna?
Jest kilka aspektów, o które powinnaś zadbać i o których to Ty powinnaś pamiętać. Do Twoich zadań należy:

1. Organizacja wieczoru panieńskiego
To jest jeden z trudniejszych i najdroższych punktów na liście obowiązków świadkowej. Tutaj musisz wykazać się znajomością Panny Młodej, jej preferencji i upodobań. Wybadaj teren czy chce wspólnie z Tobą organizować ten wieczór czy woli niespodziankę. I nie zapomnij o prezencie!

2. Wybór sukni ślubnej
To właśnie z Tobą oraz mamą przyszła Panna Młoda pojedzie oglądać i wybierać suknie ślubne. Służ jej dobrą radą, ale nie staraj się przeforsować swojego zdania na siłę. W końcu to jej mam się podobać to, jak wygląda - nie Tobie :) Jednak jeżeli w czymś wygląda źle, powiedz jej to bez ogródek. Nie chcesz przecież, by w ten wyjątkowy wieczór wyglądała brzydko.

3. Być pod telefonem, służyć dobrą radą
Bądź dostępna, po prostu. Jeżeli potrzebuje Twojej pomocy w wyborze zaproszeń - zaproponuj wspólny wypad. Kiedy szuka inspiracji, usiądźcie razem przy lampce dobrego wina i poszukajcie ich w miłej atmosferze. Spróbuj sprawić, by ten czas był dla Was obu po prostu przyjemnością.

4. Hamować, kiedy trzeba
Poza pomocą istotne jest, byś umiała powiedzieć STOP, kiedy będzie trzeba. Wiele Panien Młodych dostaje... świra :) Zaczynają szukać dziwnych rzeczy, planować niepotrzebne i niemądre wydatki lub z drugiej strony - spełniać marzenia swoich bliskich zamiast tych własnych. Jako druhna nie bój się o tym porozmawiać i powiedzieć o swoich spostrzeżeniach czy wątpliwościach.

5. Podczas przygotowań w dniu ślubu...
Przed wielką ceremonią pomóż Pannie Młodej w przygotowaniach: zakładaniu sukni, makijażu, przypięciu welonu, czy zawiązaniu gorsetu. Sprawdź czy na pewno wszystko zabraliście. 

6. W kościele
Do Twoich zadań w kościele należy przede wszystkim obecność przy błogosławieństwie. Świadkowie stoją przy samym ołtarzu. Będziesz również musiała złożyć podpis tuż przed rozpoczęciem mszy - poświadczy on, że świadkujesz tej ceremonii. Możesz również pomóc Pannie młodej się ustawić lub sprawdzić, czy nie przydeptuje sobie welonu.

7. Pomóc w łazience
To nie żart. Jeżeli Panna Młoda ma sukienkę z gorsetem, długą lub syrenkę, nie poradzi sobie sama w toalecie. Pomóż jej w tym dniu - jej pęcherz naprawdę Ci za to podziękuje.

8. Być zapobiegawczą
Z doświadczenia może tego nie wiem, ale różne historie słyszałam. Lepiej, by świadkowa pomyślała o zabraniu ze sobą zapasowych rajstop lub pończoch, nitki i igły, odplamiacza, czegoś na odciski czy kosmetyków pierwszej potrzeby, jak puder do twarzy. Przydadzą się też leki przeciwbólowe i plastry. 

9. Zastępować Pannę Młodą, gdy nie ma jej w pobliżu
Nie mówię tu o tym, że masz udawać, że nią jesteś. Raczej chodzi o to, byś zadbała, by każdy gość znalazł swoje miejsce przy stole, udzieliła weselnikom pomocy, gdy będą jej potrzebowali, odciążyła matkę Panny Młodej czy pogoniła kelnera. Pamiętaj też, by podziękować gościom, którzy wychodzą z wesela i nie mogą znaleźć Państwa Młodych. 


Tego absolutnie nie rób!
Lista obowiązków już za nami, teraz lista zakazów. Bo to bardzo ważne, byś przez nieuwagę lub głupotę po prostu nie popsuła tego dnia swojej bliskiej kobiecie.
1. Ubierz się skromnie
Nie wolno Ci przyćmić swoją urodą czy strojem panny młodej. Nie ubieraj sukienki w jaskrawych kolorach, nie rób też okazałej fryzury. Postaw na pastelowe kolory, delikatny makijaż i skromną fryzurę. Przy Tobie panna młoda ma kwitnąć, a nie znikać. 

2. Nie krytykuj
Każdy ma prawo do swojego zdania, ale tego dnia zachowaj je dla siebie. Nie krytykuj zarówno zachowania, wyglądu państwa młodych jak i gości. Jeżeli fryzura nie wyszła tak, jak powinna - zapewniaj Pannę Młodą, że wygląda przepięknie. Nic nie poradzicie na to, że wyszło jak wyszło, a nie chcemy, by miała zepsuty wieczór. 

3. Nie narzucaj swojego zdania
Mamy swoją wizję tego, jak powinny pewne rzeczy wyglądać. Pozwólmy więc innym też ją mieć :) Wiem, że to boli, gdy panna młoda wygląda w sukni A przepięknie, ale wybiera suknię B, w której Twoim zdaniem jest przeciętna. Ale to jej wieczór i to ona powinna czuć się doskonale. 

4. Nie pij na weselu
Unikaj podczas imprezy alkoholu. Nie wobrażam sobie sytuacji, w której moja świadkowa (która była naprawdę najlepszą świadkową na świecie) upija się na weselu i traci przytomność lub co gorsza - przynosi mi wstyd swoim zachowaniem, a na koniec puszcza pawia. Napoje bezalkoholowe to Twoi przyjaciele tej nocy.

Udostępnij ten post

1 komentarz :

  1. Według licznej grupy polek druhna to nie tylko instytucja, lecz przede wszystkim prawa ręka. Powinna czuwać nad dobrem gości i doglądać czy panna młoda nie potrzebuje pomocy. Dlatego pamiętajmy, że powinna to być osoba nam bliska i zaufana.

    OdpowiedzUsuń