Przysięga małżeńska - treść i najczęstsze błędy

Jedną z rzeczy, których państwo młodzi obawiają się najbardziej jest moment złożenia przysięgi małżeńskiej. Deklamowana do mikrofonu, zostanie usłyszana przez wszystkich zebranych w kościele. A co, jeśli... się pomylimy? 

Przysięga małżeńska w kościele

Zaczyna pan młody:
Ja ...(imię pana młodego) biorę Ciebie...(imię panny młodej) za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz to że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i Wszyscy Święci.

Następnie te same słowa powtarza panna młoda. Przy wymianie obrączek pan młody mówi: 

...(imię panny młodej) przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Te same słowa znowu powtarza panna młoda. Po złożeniu przysięgi małżeńskiej (z zachowaniem formy kanonicznej) zostają ogłoszeni małżeństwem sakramentalnym.

 
Przysięga małżeńska w Urzędzie Stanu Cywilnego

Zaczyna pan młody: 

Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (...imię panny młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Następnie te same słowa powtarza panna młoda. Po złożeniu przysięgi małżeńskiej zostają ogłoszeni małżeństwem.


3 błędy podczas składania przysięgi małżeńskiej
Zapewne pomyłek jest tak wiele, jak wiele zestresowanych par składało swoje przysięgi. Jednak są najczęściej popełniane błędy, które mogą zdarzyć się każdemu. Ja dowiedziałam się o nich wcześniej, dzięki czemu zwróciłam szczególną uwagę, by ich nie popełnić. I udało się!
Stres u państwa młodych jest tak wielki, że najczęściej nie pamiętają w ogóle ceremonii w kościele albo pamiętają ją, jak przez mgłę. Emocje biorą górę i ogłupiają - dosłownie. Dlatego wcale nie trudno jest popełnić błąd, szczególnie, że te dwa najpopularniejsze są bardzo subtelne. 
1. ... i że Cię nie popuszczę aż do śmierci
O tej pomyłce powiedział nam ksiądz, który udzielił nam ślubu. Nie podejrzewaliśmy, że można zrobić ten błąd, dopóki nie zaczęliśmy w domu mówić na głos formułki. Uwierzcie mi, warto się pilnować. "Popuszczę" wciska się na usta niemal z automatu - oczywiście nie zawsze, ale jednak... stres jest, więc może nam się zdarzyć.
2. "AMEN"
Nauczeni, że każdą wypowiedź w kościele kończymy w ten sposób, z automatu mamy ochotę powiedzieć "amen" po wygłoszeniu naszej przysięgi. Nigdy tego nie robimy
3. Ton głosu
Warto przed ślubem potrenować przysięgę małżeńską. Nie chodzi tu o samą treść, bo ją powtarzamy za księdzem. Jednak spróbuj wyćwiczyć u siebie ton głosu, jakim będziesz ją składać. Wiele (szczególnie panien młodych) mówi ją zbyt cicho lub odwrotnie - zaczynają krzyczeć, piszczeć lub skrzeczeć. Będzie Ci łatwiej kontrolować swój głos, jeśli trochę potrenujesz.


Znacie historie, gdy ktoś popełnił błąd podczas składania przysięgi? A może sami przygotowujecie się do swoich ślubów?

Udostępnij ten post

3 komentarze :

  1. Interesujący artykuł. Wiele ciekawych rzeczy, na które nie zwrócilibyśmy uwagi. Jesteśmy pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już za trochę ponad rok będę mówić te słowa i mam nadzieje, że nic nie przekręcimy :D

    OdpowiedzUsuń