3 wskazówki jak zwiększyć pewność siebie


Czasem każdy z nas czuje się zagubiony i wtedy jego pewność siebie spada. Czy istnieją sprawdzone sposoby na to, by pomóc jej wzrosnąć?

Wyjdź ze strefy komfortu
Chciałam nazwać ten punkt trochę inaczej, bo wszędzie ostatnio czytam o "strefie komfortu", ale nie potrafię, wybaczcie. Zasada ta jest bardzo prosta i wychodzi z jednej założenia:

Jeżeli czujesz się w czymś absolutnie bezpiecznie i komfortowo - czas to zmienić

O co chodzi? Przesiadywanie w strefie komfortu jest fajne, bo czujemy się bezpiecznie. Wiąże się jednak z tym, że nie uczymy się niczego nowego. Tylko i wyłącznie sytuacje, w których pojawia się w nas niepewność, są rozwojowe. Żeby zwiększyć pewność siebie, warto codziennie stawiać sobie wyzwanie, które zmobilizuje Cię do wyjścia ze strefy komfortu. Nie musi ono być duże - wystarczą malutkie kroczki, które doprowadzą Cię do dużej zmiany w zawrotnym tempie. Szybko zobaczysz, że przełamywanie własnych ograniczeń uzależnia i daje ogromną satysfakcję.

Jednym z pomysłów na wyjście ze strefy komfortu jest zastanowienie się nad własnymi nawykami oraz zmobilizowanie się do wprowadzenie w nich zmian. Ja na przykład zaczęłam jeść śniadania przed wypiciem porannej kawy. To była moja ogromna słabość, o czym przeczytasz tutaj. Nie jest to duży krok, ale jakiś zawsze.

2. Umil komuś dzień
Może Ci się wydawać, że nie ma to wiele wspólnego z pewnością siebie, ale jest to błędne myślenie. Jeżeli jesteśmy dla innych mili, automatycznie zaczynamy bardziej lubić siebie samego. A co dzieje się, gdy akceptujemy swoją osobę? Stajemy się pewniejsi siebie. :) Reakcja łańcuchowa, jak to mówią.

Szukając dobrych cech u innych, zaczynamy szukać ich również u siebie.

U mnie zadziałało to w naprawdę zawrotnym tempie. Wypracowałam sobie zwyczaj, by mówić innym miłe słowa bez oczekiwania rewanżu. Daję ludziom trochę radości lub komplementów od siebie, bo są szczere. Dzięki temu zaczęłam bardziej siebie lubić, inni zaczęli bardziej lubić mnie, a świat stał się piękniejszy. Nie wymagało to aż tak dużo pracy.

3. Pokaż, że jesteś
Dla wielu osób jest to ściśle powiązane z wyjściem ze strefy komfortu i słusznie. Każde wystąpienie publiczne wiąże się z ogromnym stresem, nawet dla najlepszych. Myślisz, że Anthony Robbins nie ma tremy? Uważasz, że Mateusz Grzesiak zawsze wie, co powiedzieć? Oczywiście, że nie. Wszyscy jesteśmy ludźmi i obawiamy się tego samego - że zostaniemy wyśmiani albo palniemy publicznie jakąś głupotę. Niektórzy po prostu nabrali wprawy. ;)

Zdradzę Ci tajemnicę - ludzie są dużo bardziej wyrozumiali, niż to sobie wyobrażasz. Ba! Oni kochają, gdy robisz błędy, ponieważ dzięki temu stajesz się dla nich bardziej "ludzki" i tracisz tą aurę niesamowitości, która towarzyszy mówcy stojącemu przed tłumem.

By zwiększyć pewność siebie, chodź na publiczne występy oraz debaty. Na każdej z nich postaraj się odezwać chociaż raz. Na początku będzie Ci trudno, ale z czasem - coraz łatwiej. Dzięki temu poćwiczysz możliwość rozwijania sztuki wystąpień publicznych i zaczniesz budować pewność siebie.


Pojawia się u Was czasem zwątpienie we własne możliwości i kompetencje? Jak pracujecie nad swoją pewnością siebie?

Udostępnij ten post