10 cech właścicielka psa rasy Golden RetrieverJeżeli zastanawiasz się nad tym jakiego wybrać i marzysz o przygarnięciu psa rasy Golden Retriever - przeczytaj dla kogo rasa ta nie jest najlepszym wyborem.


Golden są rasą bardzo łagodną i tolerancyjną. Wiele osób bierze psa tej rasy, ponieważ jest piękny, łagodny i nadaje się do dzieci. Po 3 latach z Maksem jestem zdania, że owszem jest łagodny (co często jest jego wadą) oraz piękny (to jeszcze większa wada), ale zdecydowanie nie jest psem zabawką. Dla kogo pies rasy Golden Retriever będzie dobrym wyborem? Jaki powinien być idealny Pan?


1. Kochający ruch
Golden Retriever to pies, który naprawdę potrzebuje się ruszać. Odżywa, gdy spędza czas na świeżym powietrzu i może potarzać się w trawie, poganiać w kółko lub aportować. Nie jest to rasa kanapowa. 


2. Dyspozycyjny
Generalnie to każdy pies potrzebuje, by jego właściciel przy nim był. Goldeny są jednak wyjątkowo wymagające w tym temacie, ponieważ mają niezwykle silną potrzebę bliskości z człowiekiem, którego kochają. Dla nich spędzanie czasu samemu to największa kara. Jeżeli wiesz, że przez większość dnia nikogo nie ma w domu - nie bierz Goldena.


3. Taki, którego stać
Niestety, ta rasa słynie z chorowitości. Jako szczeniak prawie każdy pies - podobnie do dzieci - choruje non stop. Jednak w dorosłym życiu częściej niż u innych ras pojawiają się różne choroby, których leczenie jest naprawdę kosztowne. Maks cierpi na niedoczynność tarczycy, do tego ma bardzo delikatny przewód pokarmowy. Wiąże się to z regularnym przyjmowaniem leków oraz odpowiednią dietą. To kosztuje. Serio.


4. Mający dobre serce
Chyba już wspominałam, że to są bardzo łagodne oraz ufne zwierzęta. Te dwie cechy powodują, że wiele osób pozwala sobie przekraczać pewne granice. Dlaczego? Golden nie ugryzie, nie ucieknie, nie zniszczy złośliwie mieszkania. On będzie po prostu smutno patrzył i wszystko znosił w imię miłości. Właśnie dlatego jego właściciel powinien z natury mieć dobre serce i być obdarzony empatią.


5. Tolerujący syf i brud
Nie będę owijać w bawełnę - dom z Goldenem to dom brudny. Ściany usyfione, podłoga wymazana, a kanapy pokryte białymi włosami. Nieważne co zrobisz, zawsze będzie brudno. Temat został sprawdzony na wszystkie sposoby. Goldeny nie dość, że nie są zbyt czyste same z siebie (kochają taplać się w błotku i przynosić z podwórka patyczki), to gubią naprawdę dużo sierści. Czasem zastanawiam się gdzie to niby na Maksymilianie rośnie i dlaczego jeszcze nie wyłysiał? Codziennie trzeba odkurzać, a i tak wszędzie latają długie, białe lub złote włosy. Nie jest to pies dla pedantów. Poza tym strasznie ślini nie tylko siebie, ale z racji zamiłowania do przytulania - również właściciela.


6. Asertywny Pan
Poza tym, że to milusie i kochane psy - mają również swój charakterem i są uparte. Lubią czasem strzelić focha albo postawić na swoim, tak dla zasady. Potrzebują właścicieli, którzy będą potrafili asertywnie (czyli delikatnie - nie agresywnie) wytyczać im granice i regularnie zaznaczać kto jest alfą w stadzie. 


7. Mającego inne zwierzęta
Nie jest to warunek, ale rzecz, o której warto wspomnieć. Goldeny kochają wszystko, co żywe i każdego traktują, jak przyjaciela. Są też cierpliwe - do czasu oczywiście, ale i w przypadku utraty cierpliwości raczej nie pogryzą, a ostro dadzą sygnał, żeby dać im w końcu święty spokój. Potem będą potrzebowały czasu, by ochłonąć od nadmiaru wrażeń i emocji. Generalnie jeżeli masz kota, innego psa, świnkę morską czy królika - żaden problem. Golden się dogada.


8. Szukającego prawdziwego przyjaciela na całe życie.
Oczywiście na całe psie życie. Golden Retriever jest wierny i oddany osobie, którą pokocha. Możesz być pewien, że nigdy Cię nie opuści i zawsze będzie stał u Twego boku. W zamian oczekuje tego samego. Kropka. 


9. Ceniącego psią inteligencję.
Pies inteligentny to pies fajny i często zaskakujący, ale również uparty, charakterny i czasem (no dobra, często) - złośliwy. Będzie próbował Cię przechytrzyć. Nastaw się również na regularne testowanie własnej spostrzegawczości. Jeżeli mu podpadniesz lub nie spełnisz zachcianki - istnieje ryzyko, że spośród 10 par butów wybierze te Twoje i zacznie uciekać (nie, nie zniszczy ich). Możliwe, że obrazi się na Ciebie śmiertelnie i przez kilka dni będzie siadał tyłem lub puszczał w Ciebie śmierdzące bąki. Tak, Maks robi to notorycznie.


10. Nie spasie go, jak prosiaka.
Labrador i Golden Retriever to mentalne grubasy i łakome pasibrzuchy. Zjadłyby dosłownie wszystko, co nie oznacza, że powinny być dokarmiane. Nie dość, że bardzo łatwo u nich o skręt żołądka, który nie jest przyjemną chorobą - jest nieuleczalny i kończy się uśpieniem, to przede wszystkim nadwaga u tych psów znacznie podnosi ryzyko dysplazji stawów. To sprawia im ogromny ból.Jeżeli już teraz wiesz, że nie dasz rady - odpuść. To, co napisałam to nie są wymysły, ani straszenia. To jest codzienne życie z Goldenem. Życia, które owszem - jest ekscytujące i ciekawe, ale czasem również trudne i męczące.

Udostępnij ten post