Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście - Gretchen RubinNie ukrywam, że nie przepadam (a raczej: dotychczas nie przepadałam) za typowymi książkami motywacyjnymi, które obiecują złote góry i zapewniają, że zmienię swoje życie. Jednak „Lepiej” to pozycja, która od pierwszych zdań wciągnęła mnie na całego.

Gretchen pisze z pasją. Z każdego zdania bije jej autentyczne zainteresowanie tematem, który porusza. Odnosisz wrażenie, że siedzi przed Tobą rozgorączkowana pasjonatka, która opowiada o nowym odkryciu. I w pewnym sensie tak właśnie jest! Przez kartki przecieka jej zamiłowanie do tematu i chęć poznania odpowiedzi na pytania, które każdy z nas zadanie sobie każdego dnia. Jak znaleźć czas na wszystko? Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Książka o nawykach

W psychologii zajmują one bardzo istotne miejsce i jest wiele badań, które potwierdzają, że zachowania, które powtarzamy cyklicznie, zaczynamy wykonywać w sposób zautomatyzowany. Oznacza to, że w przetwarzaniu informacji ich dotyczących bierze udział mniej procesów poznawczych. Nie wiem czy wiecie, ale czynności nawykowe to około 95% naszych codziennych działań. Behawioryści podają, że wykształtowanie sobie nowego nawyku zajmuje od 20 do aż 70 dni, jednak wszystko zależy od wielu czynników: motywacji do zmiany, rodzaju nawyku czy sposobu jego wprowadzania.

Lepiej! to kompendium wiedzy, które skłania do zastanowienia się nad sobą. Autorka zadaje dużo pytań, dzięki czemu czytelnik zaczyna automatycznie odpowiadać sobie na szereg z nich. Jesteś skowronkiem czy sową? A co wiesz o monitorowaniu swoich codziennych zajęć? Temat nawyków interesował mnie od zawsze, bo sama je po prostu uwielbiam i wiem, że pozwalają mi oszczędzać czas i energię każdego dnia. Dzięki nim mogę spokojnie obierać ziemniaki i w tym samym czasie planować, jaki tekst napiszę.

Gretchen po prostu skłania do refleksji. Uruchamia procesy myślowe! Sprawia, że człowiek zatrzymuje się i zastanawia nad swoim codziennym postępowaniem, którego nie analizuje w normalnych warunkach. To ekscytujące, że przez ponad godzinę dyskutowałyśmy tylko i wyłącznie o nawykach odkrywając, że są znaczną częścią naszego życia, którą… kochamy i chcemy wykorzystać jak najlepiej! :)

Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie znalazła paru mankamentów. Jest nim to, że autorka wszystko odnosi do siebie. Zapewne jestem na to wyczulona jako psycholog – od pierwszego roku studiów uczą nas, by nie postrzegać wszystkiego przez pryzmat swojej osoby. Możliwe jednak, że po prostu taki sposób dzielenia się wiedzą nie przemawia akurat do mnie, co też jest w porządku. Nie wpłynęło to jednak na moją ciekawość książki. Szybko okazało się, że jest na tyle interesująca i wciągająca, że czytam każdy rozdział jednym tchem. Polecam!

Książka daje nowe, ciekawe spojrzenie na temat zmiany. Tytułowe „Lepiej” zrozumiałam jako ulepszanie siebie w łatwy i przede wszystkim „codzienny” (naturalny) sposób - bez podejmowania dużego wysiłku. Autorka opisuje wiele historii i spostrzeżeń bazujących na jej własnych doświadczeniach co jest dla mnie ciekawe, ale chwilami męczące (za dużo przykładów). Z wieloma jej spostrzeżeniami nie sposób się nie zgodzić. Autorka pisze lekko, konkretnie i merytorycznie. Własne teorie popiera nauką i doświadczeniem.

Tytuł: Lepiej. 21 strategii, by osiągnąć szczęście
Autor: Gretchen Rubin
Wydawnictwo: Wydawnictwo Znak
Liczba stron: 288
ISBN
: 978-83-240-4048-3
Za lekturę i inspirację serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak.

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz