Zakochana modelka - Richman AlysonTa recenzja nie będzie obiektywna, ponieważ jestem zakochana w Van Goghu. I w literaturze, która dotyka życia osobistego malarzy, szczególnie impresjonistów. Bo książki takie, jak ta pozwalają mi wejść w duszę i sposób myślenia artysty, dzięki czemu zaczynam widzieć jego dzieła oczyma, którymi on je tworzył.

Ocena: 8/10
 

Książka dotyczy ostatnich miesięcy życia Vincenta Van Gogha. Dowiadujemy się z niej, co działo się w umyśle artysty, jak przeżywał emocje i to, co go spotykało. Mamy możliwość współodczuwania jego emocji i narastającego niepokoju, nieporadności i bezsilności wobec życia. Jednak poza samym artystą pojawia się też ona – jego ostatnia muza. Wielka miłość. Całkowicie oddana Marguerite, która za wszelką cenę chce wyrwać się z rodzinnego domu, w którym od dziecka jest wykorzystywana i nie doceniana przez brata i ojca.  

Jest lato 1890 roku, gdy znany i ceniony malarz Vincent van Gogh przybywa do idyllicznej francuskiej wioski Auvers-sur-Oise. Nie radzi sobie ze sobą, emocje targają nim każdego dnia i jest przerażony, dlatego oddaje swoje zdrowie w ręce doktora Gacheta, homeopaty, malarza amatora i kolekcjonera sztuki. Nie wie jednak, że niewiele mu to pomoże…

Jednocześnie poznajemy Marguerite Gachet – skromną i nieśmiałą dziewczynę, której największym marzeniem jest poczuć gorącą miłość. Jest przekonana, że przybycie artysty do miasta odmieni jej życie na zawsze, dokłada więc wszelkich starań, by ich drogi się przecieły. Sprzeciwiając się woli ojca, wymyka się na spotkania z Van Goghiem, a w miarę rozkwitu związku, dziewczyna staje się coraz śmielsza. Uczona przez nieślubną córkę ojca tajników romansu, uczy się sprzeciwiać despotycznemu ojcu.  
Czytając tę książkę niemal cały czas miała wypieki na twarzy. Tak wiele różnych postaci, ich problemów i historii, które ukształtowały charaktery. Autorka doskonale przedstawiła związek zakochanej i pełnej nadziei dziewczyny z doświadczonym przez życie artystą u kresu swych dni. Dzięki tej lekturze lepiej zrozumiałam Van Gogha i jego twórczość, stałam się po części nim samym i mogłam przez chwilę widzieć świat takim, jakim widział go on. Ta powieść to nie tylko romans, ale przede wszystkim dzieło oparte na informacjach konkretnych i rzetelnie zebranych, które zgłębia trudne relacje między ludźmi.

To jest książka dla:
osób, które interesują się sztuką i patrząc na dzieło artysty chcą lepiej zrozumieć proces jego powstawania i wszystko to, co za nim stoi – emocje, rozterki, historię jego twórcy. Wielbiciele romansów będą zachwyceni.


Tytuł: Zakochana modelka
Autor: Richman Alyson
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-62478-53-8

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz