Morwa biała - dlaczego warto ją pić?Morwa biała nie dość, że bardzo smaczna - przynosi cała gamę korzyści dla Twojego organizmu. Szczególnie powinny pić ją kobiety. Dlaczego?


Morwa biała to jeden z mniej popularnych gatunków drzew liściastych rodziny morwowatych. Przywędrowała do nas prosto z Chin, gdzie uprawiana jest od wieków. Chiny słyną z uprawiania roślin o charakterze prozdrowotnym oraz medycyny naturalnej.

Lista korzyści, jakie przynosi picie tego naparu jest bardzo długa. Skupię się jednak na tych, które bezpośrednio dotyczą kobiet. Dopóki nie pojawiły się u mnie problemy z metabolizmem, poziomem cukru czy zaburzeniami hormonalnymi, nie wiedziałam nawet o jej istnieniu. Co za szkoda! Teraz piję ją codziennie i już widzę efekty.


1. Reguluje poziom cukru
Regularne picie wyciągu z liści morwy powoduje hamowanie aktywności enzymów, które rozkładają cukry proste. Dzięki temu ograniczona zostaje ich przemiana w glukozę. Co to oznacza? Ni mniej, ni więcej tylko to, że część węglowodanów nie zostaje strawiona, więc obniża się poziom cukru we krwi.


2. Wspomaga odchudzanie
Z punktu pierwszego wiemy, że morwa biała ogranicza glukozę, więc jednocześnie zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo liście zawierają pektyny, które przyczyniają się do prawidłowej pracy jelit poprzez usprawnienie perystaltyki.


3.Naturalny antyoksydant
Tym razem na tapetę bierzemy inną część tej rośliny, a mianowicie owoce. Charakteryzują się bowiem obecnością duuużej ilości flawonoidów – związków, które wykazują charakter antyoksydacyjny, a także (przy zupełnej okazji) właściwości przeciwnowotworowe.


4. Mają działanie przeciwwirusowe
Wracając do liści - warto zrobić z nich nalewkę, ponieważ doskonale sprawdza się jako środek na gorączkę czy w leczeniu anginy i innych nieprzyjemnych przeziębień. Dodatkowo działa odkażając, co jest wskazane... zawsze. Morwa biała potrafi poradzić sobie z bakteriami takimi, jak gronkowiec złocisty, salmonella czy bakterią odpowiedzialną za rozwolnienie i bóle brzucha.

5. Obniża cholesterol
Substancje aktywne liści morwy obniżają stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko miażdżycy. Wyciągi z liści działają przeciwzapalnie oraz chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem.

Jak przygotować?
Najbardziej popularną formą spożycia morwy białej jest jej napar, chociaż wspomniałam tu także o nalewce czy jedzeniu jej owoców. Napar przygotować można na kilka sposób - osobiście polecam zakup liści, nie gotowych herbatek. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, te gotowe kompozycje ziół też mogą być. Do przygotowania herbaty potrzebujesz 1 grama liści morwy białej oraz 100 ml gorącej wody. Zalewasz liście i parzysz pod przykryciem przez 5-8 minut. 

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz