Nawyk osiągania – Bernard RothChcesz zmienić nastawienie do świata i zyskać pewność siebie? Czujesz, że nie jesteś wystarczająco kreatywny? A może pragniesz realizować życiowe marzenie? Sięgnij po tę książkę!


Bardzo cenię sobie, gdy autor dzieło opiera na wieloletniej praktyce. Kiedy ma wiedzę i doświadczenie, którym warto podzielić się z czytelnikami. Książki, które dają mi narzędzie umożliwiające usprawnienie codziennego funkcjonowania lub ułatwiają osiągnięcie sukcesu to pozycje, które zbieram w swojej biblioteczce i często do nich wracam. A ten autor to człowiek - sukces, profesor. Posiada naprawdę ogromne zasoby wiedzy, a w tej książce dzieli się zaledwie jej ułamkiem.
„Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele przeświadczeń o otaczającym nas świecie opiera się na ograniczonych wycinkach rzeczywistości” 

Bernard Roth jest inżynierem – tego bym się nie spodziewała! A może powinnam, bo w końcu to osoby o technicznym wykształceniu myślą bardziej projektowo i generują pomysły, które potrafią i próbują wdrażać życie. Profesor Roth jest pomysłodawcą i kierownikiem jednych z najpopularniejszych studiów „d.think” na Stanford. „D.think” jak design thinking. I właśnie do design thinking bardzo mocno nawiązuje.

Każdy może osiągnąć sukces
Z książki dowiesz się między innymi, że sukces może osiągnąć każdy. Profesor podkreśla jednak, jak wielu przed nim i wielu po nim, że najistotniejsze jest to, w jaki sposób podejdziesz do wyzwania.

Wspomniałam już o design thinking, które już przy pierwszych trzech rozdziałach cały czas pojawiało się z tyłu mojej głowy. Nie bez powodu, bo w końcu cała jego idea opiera się na generowaniu pomysłów, testowaniu ich i wdrażaniu w życie. Sam profesor urzekł mnie tym, jak wygląda zaliczenie jego przedmiotu. Nie ma żadnych kolokwiów, egzaminów czy odpowiedzi ustnych. Po prostu musisz wybrać marzenie do spełnienia i... je spełnić. jak tego nie zrobisz - oblewasz. Chcę na takie zajęcia!

W design thinking poszczególne etapy mogą się mieszać, często też w całym procesie wracamy do poprzednich kroków, bo okazuje się, że nasz pomysł nie działa. To zupełnie normalne! Myślenie projektowe w ujęciu Rotha wygląda bardzo podobnie. Różni się jedynie tym, że skupiamy się na wewnętrznych zasobach i dążeniu do poczucia spełnienia, a na pierwszym planie nie pozostają zasoby zewnętrzne. U Rotha chodzi o spełnienie marzeń i dążenie do pełni życia i radości, nie tylko tworzenia biznesowych modeli. Dlatego jest to książka przełomowa w swojej kategorii.

Składowe tworzenia każdego dobrego projektu:
1. Empatia
2. Definiowanie zadania
3. Praca koncepcyjna
4. Tworzenie modeli
5. Testowanie i pozyskiwanie opinii 


Myśl projektowo, ulepsz swoje życie!  
Swoją recenzję oparłam tylko na ułamku książki, ale zrobiłam to specjalnie. Nie chcę sprzedać Ci treści całej pozycji, daję Ci tylko jej przedsmak. A myślenie projektowe wydaje mi się dobrym powodem do sięgnięcia po tę pozycję. Roth wykorzystuje je nie tylko do generowania pomysłów biznesowych, ale przede wszystkim ulepszania swojego codziennego życia. Twierdzi, że każdy z nas może nauczyć się osiągania. Osiągania nie tylko sukcesu, ale też spełnienia, radości, relacji, poczucia sensu czy spokoju. Bo osiąganie jest jak mięsień, którego napinanie wystarczy opanować, by urzeczywistnić każde najmniejsze marzenie. Dzięki tej książce nauczysz się patrzeć nas problemy, czy, jak wolę je nazywać – wyzwania – z innej perspektywy i zamiast nad nimi rozmyślać, po prostu zaczniesz je rozwiązywać! Brzmi kusząco, prawda?

„Jeśli zawsze będziesz robił to, co zawsze, zawsze osiągniesz to, co zawsze” Anthony Robbins

Po lekturze tej książki przestaniesz próbować – zaczniesz działać. W końcu pozbędziesz się wymówek i uwierzysz w to, że naprawdę jesteś człowiekiem sukcesu. Najważniejsze jednak, że otworzysz się na naukę, która płynie z… doświadczenia. I nie zwracająć uwagi na rzeczy, które utrudniają Ci osiągnięcie celu, nauczysz się analizować to, co Cię spotyka, wysnuwać z tego wnioski i przeć do przodu! Bo potrafisz! 

Jedyną moim zdaniem wadą tej pozycji jest ciągłość tekstu i brak wyraźnego podziału na elementy. Wygląda troszkę jak powieść, napisana jest też dość trudnym językiem. Śródtytuły nie dają czytelnikowi sygnału, o czym będzie czytał. Da się jednak do tego przyzwyczaić.


Tytuł: Nawyk osiągania
Autor: Bernard Roth
Wydawnictwo: Galaktyka
Liczba stron: 240
ISBN: 978-83-7579-515-8

Za lekturę dziękuję Wydawnictwu Galaktyka

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz