Jak odpocząć w weekend?


Nadchodzi weekend i cieszysz się, że w końcu odpoczniesz. A tu psikus! Już po godzinie pojawia się lęk, a Ty zaczynasz szukać sobie zajęcia. Znasz to uczucie? Sprawdź, jak odpocząć!

Cały czas gdzieś się spieszymy i do czegoś dążymy. Z każdej strony napływają do nas nowe informacje. Podłączeni do swoich nowoczesnych sprzętów boimy się, by żadna nowinka nas nie ominęła. Pracujemy na rzeczy, których nie mamy czasu używać. Wszystko piszę z autopsji - znam to doskonale. Nie jestem najlepszym przykładem osoby, która odpoczywa. Uzależniona od list zadań i porządku perfekcjonistka, która po chwili wypoczynku zaczyna szybciej oddychać, machać nogą i szukać sobie zajęcia. Dlatego nieustannie zadaję sobie pytanie: Jak odpocząć psychicznie?

Dlaczego odpoczynek jest tak istotny?
Jak już zapewne zdążyliście zauważyć, mam skłonność do pracoholizmu. Chciałabym nieustannie się rozwijać, osiągać więcej i więcej. Jednak nieustanne funkcjonowanie na pełnych obrotach ma swoją cenę. Dopada mnie zmęczenie, spada efektywność moich działań, staję się rozdrażniona i mam problemy z koncentracją. Zapominam o ważnych sprawach, narasta poczucie lęku. W dłuższej perspektywie czasu nieumiejętność wypoczywania może prowadzić do chronicznego stresu (w tym również nerwicy), a nawet wielu chorób psychosomatycznych. Wzrasta także ryzyko, że dopadnie nasz wypalenie zawodowe. Długotrwały brak odpoczynku osłabia odporność organizmu, a pośpiech i przemęczenie sprawiają, że trudno czerpać radość z życia.

Najgorsze jednak, że nie cierpimy na tym tylko my. Cierpią również nasi najbliżsi. Dlatego nie pozwól, by brak odpoczynku zniszczył Twoje relacje z otoczeniem i zdrowie psychiczne. Zobacz, co możesz dla siebie zrobić.

Praktykuj mindfulness
Umiejętność bycia tu i teraz, poczucia chwili obecnej to naprawdę wielki dar. Tak naprawdę większość naszej pracy to tylko próby osiągnięcia tego stanu, ale naprawdę warto. Dzięki tej sztuce wyciszysz się, odpoczniesz, uspokoisz myśli i układ nerwowy. Docenisz również to, co masz. Nie warto nieustannie skupiać się albo na przeszłości albo na przyszłości, bo w końcu przeżyjesz życie, nie doświadczając go w ogóle.

Wybierz kontakt z naturą 
Długi spacer po lesie, brzegiem morza czy po prostu spędzenie dnia w parku to najlepszy sposób na relaks. Bliskość natury sprawia, że automatycznie się wyciszamy, a nasz układ nerwowy odpuszcza. Oderwij się od wszystkiego co Cię męczy i stresuje. Obserwuj przyrodę, oddychaj głęboko i pozwól sobie po prostu być.

Wypoczywaj aktywnie
Nie od dziś wiemy, że sport to doskonały lek na stres. A stres towarzyszy każdemu, kto nie umie odpoczywać. Dlatego postaraj się co drugi, trzeci dzień znaleźć około 40 minut na ulubioną aktywność sportową. Możesz biegać, ale również zrobić sobie dłuższy spacer. Możesz iść na rower, nawet w towarzystwie. Ale możesz też w domowym zaciszu postawić na sporty takie, jak: rowerek, bieżnia czy joga. Wybór należy tylko do Ciebie, ale gwarantuję, że po każdym treningu będziesz czuć się tylko lepiej. Pojawi się bowiem spokój i... szczęście :) W końcu sport wyzwala endorfiny!

Wyśpij się
Ile godzin dziennie poświęcasz na sen? To bardzo ważne, by się wyspać i dać organizmowi czas na regenerację. W czasie snu regeneruje się cały ośrodkowy układ nerwowy (OUN), a w pamięci utrwalają się informacje, które pozyskaliśmy w ciągu dnia. Utrwalają i przede wszystkim porządkują w naszych zasobach poznawczych. Pamiętaj jednak, że zbyt długie zaleganie w łóżku jest szkodliwe dla zdrowia! Pisałam o tym tutaj. Optymalnie jest spać około 6 godzin.  

Wyłącz Internet i sprzęty elektroniczne
Rada z pozoru bardzo prosta i każdemu wydaje się, że może zrobić to w dowolnej chwili. Spróbuj zatem, a przekonasz się, ze wcale nie jest tak łatwo, jak Ci się wydaje. Jesteśmy bombardowani informacjami w każdej sekundzie naszego życia. Telewizja, smartfon, laptop, komputer, smartwatch, tablet... wszystkie te sprzęty sprawiają, że jesteśmy podłączeni do świata non stop. Oczywiście ma to swoje dobre strony, jednak w dłuższej perspektywie powoduje, że wzrasta w nas lęk i nerwowość. Boimy się na chwilę wyłączyć, by nic nas nie ominęło. Media społecznościowe może i są furtką na świat, ale mogą powodować również poważne choroby, jak np. depresja. Wyłącz wszystko i pobądź ze sobą samym.Jakie są Twoje sposoby na odpoczynek?

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz