Rzucam palenie! 6 porad jak się przygotować


Palenie papierosów to okropny nałóg. Z jednej strony sprawia, że nie tyjemy i jest remedium na nerwy, jednak z drugiej - zabiera zdrowie, młody wygląd czy sporą część pensji. Jak rzucić palenie? Posłuchaj byłej palaczki.

1. Tak, przytyjesz
Jest bardzo mały odsetek osób, które nie tyją rzucając palenia. Ale są to wyjątki potwierdzające regułę, dlatego założyć możesz, że przybierzesz na wadze. Rzucanie palenia nie tylko powoduje, że zamiast po papierosa sięgamy po słodycze czy inne przekąski. Zwalnia również nasz metabolizm, skutkiem czego naewt ograniczając ilość spozywanych kalorii, tyjemy. W moim przypadku przyrost masy ciała zakończył się po 1,5 roku od rzucenia palenia. I nie oznacza to wcale, że mam szybką przemianę materii. Jest ona zdecydowanie wolniejsza, niż była. Jednak jestem zdrowsza i bogatsza! Nastawiając się na dodatkowe kilogramy, będzie Ci łatwiej wytrwać.

2. Nie możesz zapalić
Około miesiąca do trzech po rzuceniu palenia poczujesz się, jak bóstwo. I będziesz przekonany, że nawet jeśli zapalisz jednego papierosa - zerwałeś z nałogiem, więc do niego nie wrócisz. Nie wpadaj w te sidła! Na tym etapie (i każdym późniejszym) każdy papieros to powrót do palenia. Palacz jest jak alkoholik - uzależnienie towarzyszy mu do końca życia.

3. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem
Chwilami największej próby są stresujące sytuacje i nerwy. Bardzo ciężko jest nie sięgnąć po papierosa, gdy coś nas bardzo zdenerwuje lub wytrąci z równowagi. Dlatego tak istotnym jest, byś znalazł czytelniku sposób na poradzenie sobie z nim. Może sport? A może w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie krótka drzemka? Przetestuj już teraz.

4. Nie spędzaj czasu z palaczami
Ten punkt jest najtrudniejszy, ale również najistotniejszy. Przykro mi, ale Twoje relacje towarzyskie z osobami, które palą papierosy nieco się ochłodzą. No, chyba że są to na tyle fajne osoby, że nie będą przy tobie paliły. Wtedy pozostaje mi tylko pozazdrościć Ci, że masz tak fantastycznych znajomych :) Jednak większość ludzi nie przejmuje się faktem, że właśnie starasz się rzucić palenie i albo po prostu przy Tobie odpalą papierosa albo wręcz będą Cię nim częstować. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej unikać podobnych sytuacji.

5. Przygotuj rodzinę na rewolucję
Odpowiednie przygotowanie bliskich na to, co będzie się działo jest bardzo pomocne. Uprzedź ich, że będziesz drażliwy, wściekły, agresywny... a czasem płaczliwy, niezdecydowany i smutny. Wyjaśnij, że mogą być momenty, w których będziesz przetrząsać cały dom, by znaleźć choć jednego papierosa. Uprzedź o dniach, w których nie będziesz mieć na nic siły i będziesz tylko spać. Takie rzeczy zdarzają się podczas rzucania palenia i wsparcie (a przede wszystkim zrozumienie) najbliższych naprawdę ułatwia ten proces. Jeżeli nawet nie będą Cię wspierali, może uda im się nie reagować na Twoje zachowania, dzięki czemu objawy się nie zaostrzą. To już coś!

6. Nie bój się wspomagać
Nie rzuciłabym palenia bez Tabexu. Dzisiaj lepszym zamiennikiem (ma mniej skutków ubocznych) jest Desmoxan. Dzięki niemu objawy odstawienia nikotyny były zdecydowanie mniejsze i już 3 dnia brania tabletek przestałam palić. Nie było łatwo, ale wiem, że dzięki takiemu wspomaganiu przetrwałam ten najtrudniejszy moment. Paliliście kiedyś papierosy? Udało Wam się rzucić? Chętnie poznam Wasze historie :)

Udostępnij ten post

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz